Куда иде ћупријско здравство
Ћуприја, град у Поморављу са око тридесетак хиљада становника, имала је прву болницу 1881 године а пар година касније и прву окружну болницу. Кроз историју здравство се развијало и постало током времена заштитни знак града. У новијој историји у Ћуприји је постојао и здравствени центар који је покривао све општине Поморавског округа.
У оквиру центра су се развијале готово све гране примарне, секундарне и терцијалне здравствене заштите. Пратећи законска решења, која по некад и нису била добра, долази до одвајања ( читај цепања) домова здравља из здравствених центара и препуштања на милост и немилост локалним самоуправама тј. општинама. Одмах је било јасно да општине са малим буџетима неће моћи да прате потребе домова здравља чији су оснивачи и постали. Такође показало се да у оним срединама где општинско руководство није имало слуха за потребе примарне здравствене заштите, где то исто руководство није имало интереса и знања да се ухвати у коштац са проблемима у здравству, да у таквим општинама па и у Ћуприји, домови здравља су брзо дошли у лош положај.
Дом здравља у Ћуприји као здравствена установа примарне здравствене заштите, има блокиран рачун за преко 173 милиона динара у непрекидном трајању од 1069 дана у трнутку писања овог текста. Разлози блокаде су бројни а као најбитнији су неплаћени рачуни за набављене лекове, комуналије, плате радника, порези и доприноси из обавеза послодавца на обрачунате а неисплаћене зараде и др. Ова блокада за последицу има умањен обим пружања примарне здравствене заштите грађанима Ћуприје сходно Закону о здравственој заштити. Стална је слика да нема довољно реагенса у лабораторији за анализе крви па пацијенти морају да иду 1,2км до лабораторије у болници. Онда са резултатима се враћају поново у дом здравља са резултатима код свог лекара уколико имају среће да то ураде у смени у којој је њихов изабрани лекар.
Ако то не успеју а у већини случајева не успевају, следи поновно заказивање и поновно чекање на термин. Уз то треба додати да се и у болничкој лабораторији дешава да се неке анализе не могу одрадити такође због недостатка одређених супстанци. Када се све одради и добије дијагнозу пацијент је пред проблемом набавке лекова. Јер дом здравља у Ћуприји је угасио апотеку као организациони део здравствене установе примарне здравствене заштите и изнајмио простор приватној апотеци!!!??? Тако да грађани који одвајају новац за здравствену заштиту кроз доприносе из својих зарада и других примања у Ћуприји морају да купују лекове у приватним апотекема.
Сем овог „бисера“ ту су и неисплаћене зараде радницима, неоверене здравствене књижице. Такође још један бисер оних који су на власти су такозвани „неуговорени“ радници. Појам који не постоји ни у једном позитивном законском акту. Ти радници не примају плате дужи временски период а неки још од 2014 године ( гле чуда, када је СНС дошао на власт). Обраћали су се запослени дома здравља разноразним институцијама ради решавања овог проблема али без икаквог одговора. Помоћ су тражили и од оснивача дома здравља, општине Ћуприја али они су одговорили да то није њихов проблем. Једино што се тиче односа оснивача и дома здравља је именовање чланова управног одбора и директора установе наравно из редова владајуће странке.
Једину наду и спас видели су здравствени радници у посланику из Ћуприје која је гле чуда здравствени радник- доктор али ни од тога ништа. Ни закон о здравственој заштити који је најављиван и који је могао да промени ситуацију у здравству, није више у опцији чак ни на дневном реду заседања Скупштине Србије.
Иде ли се у тоталну распродају и приватизацију у здравству и уништавања оног што се мучно и дуго стварало?
Однос оних који наводно представљају власт у Ћуприји према здравству прелама се и на друге области као што је просвета, култура омладина и друго. Како ствари стоје здравство се у Ћуприји полако али напредно сигурно гаси.
После 138 година здравство у Ћуприји ће доживети вероватно судбину угашених јавних предузећа (опет оснивач општина) као што су телевизија Ћуприја, културни центар, дирекција за изградњу, угашен је основни суд, не постоји ни једна филијала банке у граду већ су све експозитуре а неке ових дана најављују и одлазак из Ћуприје.
Драган Ђукановић
објављено 10.11.2017